Szukaj
  • Domingo

Polecajki, czyli biografie Kościuszki dla początkujących


Zostały trzy dni do zakończenia mojego trzymiesięcznego projektu "Kościuszko Reaktywacja".

I jestem wam winien podpowiedź co o Kościuszce warto przeczytać. Tak na początek. Oczywiście internet pełen jest artykułów o Naczelniku, ale zazwyczaj to krótkie formy i siłą rzeczy traktujące temat albo powierzchownie, albo wycinkowo. Co nie znaczy, że zniechęcam, internety są pełne wiedzy, niestety czasem z dodatkiem ćwierćwiedzy i półprawd, ale nie powinno nas to zniechęcać.


Mam dla Was trzy różne biografie Kościuszki.


Autorem "Kościuszko. Książę chłopów" jest Alex Storozynski, Amerykanin polskiego pochodzenia. Książka została wydana w Polsce w 2018 r. W USA w 2009 r. pod tytułem "The Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution", ale tak czy inaczej jest to najświeższa biografia Kościuszki. Co ważne napisana lekko, w amerykańskim stylu, autor nie boi się obrazowo opisywać scen historycznych. Tę książkę łatwo zdobyć w wielu księgarniach internetowych, także jako ebook.

Jeśli ktoś ma ochotę na biografię od polskiego historyka z bardziej klasyczną narracją to powinien sięgnąć po wydaną w 1991 r. pozycję "Tadeusz Kościuszko 1746-1817" Bartłomieja Szyndlera wydaną przez Bellonę. Bardzo to solidna książka, ale teraz już do zdobycia tylko na rynku "wtórnym" i tylko w papierowej wersji. Od Storożyńskiego na pewno odróżnia ją to, że kiedy dochodzi do jakiejś dyskutowanej lub kontrowersyjnej kwestii autor stara się przedstawić opinie różnych historyków. Daje to dobry obraz różnych interpretacji wydarzeń w życiu Naczelnika.


Jako trzecie polecam wydawnictwo specjalne tygodnika Polityka z serii "Pomocników Historycznych" - "Tadeusz Kościuszko. Republikanin, naczelnik, inżynier" z 2017 r. Pomocnik ma ponad 150 stron, więc obejmuje wszystko co istotne w życiorysie, ale też można poczytać o tym jak Kościuszkę wykorzystywał terat i film, jak został przejęty i porzucony przez propagandę PRL, jak walczono o niego w II RP. Najprościej kupić u źródła, w sklepie tygodnika Polityka.

Poniżej znajdziecie dwie strony spisu treści, żeby mieć obraz co jest w środku.
24 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie