Szukaj
  • Domingo

Murale i street arty z Kościuszką. Wciąż mało!

Niewiele jest w Polsce kościuszkowskich murali, jeszcze mniej dobrych, a dodatkowo niektóre są tylko tymczasowe. Thumb down! 👎 A jakie są?

Powyższe, świetne dzieło powstało ponad pół wieku temu. Jak czytamy na stronie sztuka.net "W 1968 r. na zaproszenie władz PRL przyjechał do Polski młody meksykański muralista Guillermo Chavez Vega, wtedy 37-letni. W świetlicy Szkoły Podstawowej nr 85 im Benito Juareza na warszawskim Mokotowie namalował kompozycję zatytułowaną "Juarez i Kościuszko" (560x355 cm). (...) Dwóch bohaterów narodowych - pierwszy prezydent niepodległego Meksyku i naczelnik insurekcji wskazują na konstytucję. I nie ma tu znaczenia fakt, że kiedy Kościuszko umierał w 1817 r., Benito Juarez miał zaledwie 11 lat. Liczy się dydaktyzm, idea, symbol."

To przesłodki mural Mikołaja Rejsa na ścianie krakowskiego Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki z 2018 r. pt. „Kościuszko i Ludwika Sosnowska - alternatywna historia”. Chodzi o pierwszą ukochaną Tadeusza z młodości, której mu odmówiono, bo był za biedny, a którą podobno nawet próbował bezskutecznie porwać. Niedługo potem wyjechał walczyć w rewolucji amerykańskiej. Więcej prac Rejsa znajdziecie na jego stronie.

Gaia - "Dementia", 2016. Łódź, Polska. Fot. Grzegorz Stężała

Na zaproszenie Fundacji Urban Forms do Łodzi w 2016 r. przyleciał nowojorczyk Baltimore Gaia. Jeden z najsłynniejszych streetartowców na świecie namalował mural na ścianie kamienicy przy ul. Kilińskiego 75. Nie mam pojęcia czy jeszcze istnieje :/

Niewielki mural kościuszkowski można zobaczyć Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu. Namalował go w 2017 r. - z pomocą uczniów - tamtejszy nauczyciel Mariusz Utkowski.


W 2018 r. z okazji 100-lecia niepodległości na zewnętrznej ścianie sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie pojawił się naczelnik. To projekt dwóch nastolatek: Julii Fliśnik, wtedy z z klasy gimnazjum i Klaudii Piętak, wtedy z piątej klasy podstawówki.

Macie fotki jakiegoś kościuszkowskiego murala? Przysyłajcie, wrzucę na stronę! A na deser długoletni przyjaciel Kościuszki - Julian Ursyn Niemcewicz. Patron warszawskiej dzielnicy Ursynów. Przez kilka lat mieszkał w swych dobrach w - ówcześnie - podwarszawskim Ursynowie. Pisarz i polityk, współpracował z Hugonem Kołłątajem przy projekcie Konstytucji 3 Maja. W czasie insurekcji kościuszkowskiej był sekretarzem i adiutantem Tadeusza Kościuszki. W ramach projektu z budżetu partycypacyjnego "Murale metra - pociąg do sztuki" w roku 2018 artyści pomalowali dwa budynki wind na stacji Imielin ursynowskiego odcinka pierwszej linii podziemnej kolei. Z jednego z nich patrzy Julian. Autorzy: Paweł Lenarczyk, Bartosz Podlewski, Alicja Zawgorodna


11 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie