Szukaj
  • Domingo

Linki do zbiorów na Polona.pl - Kościuszko i epokaOprócz zdjęć kotów, to dla przedsięwzięć takich jak Polona.pl wymyślono internet. To największa biblioteka cyfrowa w Polsce, której administratorem jest Biblioteka Narodowa. Prezentuje nie tylko swoje - zdigitalizowane oczywiście - zbiory, ale także innych instytucji.

Znajdziecie tam zeskanowane pocztówki, dokumenty, obrazy, grafiki i tak dalej. Pod hasłem "Tadeusz Kościuszko" znajduje się blisko 750 obiektów. Najstarsze to np. miedzioryt z popiersiem Kościuszki Johna Friedricha z 1794 r. wzorowana na obrazie Josefa Grassiego i starodruk w języku nideralndzkim wydany w Amsterdamie w 1795 r. opisujący insurekcję kościuszkowską. Najnowszy to np. zdjęcia ze składania kwiatów pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie w latach 60-tych. Warto sobie na Polonie pogrzebać w starociach.


Jest też słowo kluczowe "Insurekcja kościuszkowska". W ogóle zbiorów z drugiej połowy XVIII wieku jest prawie 20 tys., oczywiście w większości to dokumenty, ale w tym prawie 5 tys. grafik i rysunków. W tym ponad 700 grafik polskich. Poza tym na Polona skompilowano specjalną kolekcję dotyczącą konstytucji 1791 r.


14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie