Szukaj
  • Domingo

Kościuszko w amerykańskim komiksie złotej eryDr Dawid Głownia z Zakładzu Sztuk Audiowizualnych Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego kilka miesięcy temu opublikował na swojej stronie internetowej wpis niezwykle ciekawy z punktu widzenia projektu Kościuszko ReAktywacja.

I pozwolił, żebym podzielił się jego fragmentem z Wami!

"Wątków polskich w amerykańskim komiksie Złotej Ery nigdy wcześniej nie szukałem intencjonalnie, co jakiś czas jednak przypadkowo je odkrywałem. Jak dotąd trzykrotnie dzieliłem się na fanpejdżu takimi znaleziskami – inne zaś odnotowywałem w wirtualnym kajeciku z myślą o zaprezentowaniu ich w bliżej nieokreślonej przyszłości. Bodaj miesiąc temu, rzuciwszy okiem na odnotowane tytuły, stwierdziłem, że z grosza do grosza zebrała mi się spora kokosza, którą można nieco podtuczyć tym razem już celowym researchem i zademonstrować Wam w jednym rzucie. I myśl wpisem się stała. Poniżej możecie zapoznać się z niemal wszystkimi komiksami ze Złotej Ery zawierającymi wątki polskie, jakie do tej pory odkryłem".

Mnie szczególnie zainteresował komiks o Kościuszce! Chodzi o komiksową biografię Tadeusza Kościuszki serii „True Comics” z czerwca 1941 roku.

„True Comics” był jednym z tytułów komiksowych Parents’ Magazine Press, wydawcy ukazującego się do dziś czasopisma „Parents”. Opowieści rysunkowe publikowane w „True Comics” i wydawanym równolegle „Real Heroes” miały charakter edukacyjny – przybliżano w nich w atrakcyjnej dla dzieci formie biografie znanych postaci i ważne wydarzenia historyczne. W drugim numerze „True Comics” obok biografii Williama S. Knudsena, Samuela de Champlaina, Zebulona Pike’a i Luthera Burbanka oraz historii poświęconych powstaniu Czerwonego Krzyża i bitwie pod Waterloo znalazł się komiks "Polish Patriot Who Helped Win the American Revolution" (Polski Patriota, który pomógł wygrać wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych) o Tadeuszu Kościuszce – narysowany i prawdopodobnie również napisany przez Harolda De Laya.

Komiks jest krótki i w domenie publicznej, więc wrzucam go tutaj w całości. Można go też pobrać/obejrzeć na ComicBookPlus.com.


O czym jest komiks, jeśli ktoś nie zna angielskiego? Młody Tadeusz idzie do szkoły pijarów, potem trafia do Szkoły Rycerskiej.

Oczywiście nie zrezygnował ze szkoły - jak to opowiada amerykański autor - a został wysłany na stypendium dla najzdolniejszych do Paryża. Po powrocie, kiedy zakazano mu związku z ukochaną Ludwiką Sosnowską, bo był zbyt biednym i za mało znaczącym szlachcicem bezskutecznie próbował ją porwać. Wiele źródeł wskazuje, że to prawda.


Załamany wypłynął do zrewoltowanej Ameryki, kolonii która walczyła o niepodległość od brytyjskiej korony. Tam faktycznie wsławił się jako świetny inżynier wojskowy i artylerzysta m.in. w bitwie pod Saratogą i fortyfikując West Point.Widzimy go jako zwolennika reform - przyznania praw czarnoskórym. W rzeczywistości zaczął publicznie głosić takie poglądy nieco później.


Po powrocie do Polski walczy w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 r., a kiedy król przystępuje do Targowicy porzuca służbę. W 1794 roku doprowadza do wybuchu insurekcji (są i kosynierzy!).


Po przegranej i dwóch latach w petersburskim odosobnieniu wraca do Stanów Zjednoczonych.

Zanim znów wróci do Europy chce, żeby jego zaległy amerykański żołd przeznaczyć na wykupienie i darowanie wolności czarnoskórym niewolnikom (niestety jego wola nie została wypełniona).


Po rozczarowaniu postawą cara Rosji i Napoleona ostatnie lata życia spędza w Szwajcarii, gdzie miał być znany z rozdawania pieniędzy ubogim. I raczej nie było tak jak w tej obrazkowej historii, że umarł po upadku z konia. I wątpliwe też, żeby przez pół wieku nosił przy sobie chusteczkę ukochanej i odmówionej mu Ludwiki. Chociaż, kto wie? Miał w sobie sporo z romantyka. Kopiec w Krakowie poznajecie? 😀

Co ciekawe pięć miesięcy po publikacji komisu biograficznego o Tadeuszu Kościuszce na łamach „True Comics”, wydawnictwo Parents’ Magazine Press zamieściło w „Real Heroes” biografię drugiego słynnego Polaka biorącego udział w walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych – Kazimierza Pułaskiego. Historia jego życia nosiła tytuł "Fighter for Freedom" (Wojownik o wolność). Możecie go także w całości obejrzeć w tekście dr. Dawida Głowni na jego stronie.

#kosciuszko #tadeuszkosciuszko #komiks #USA #kosciuszkoreaktywacja

15 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie