Szukaj
  • Domingo

Kościuszko jako narzędzie miękkiej dyplomacji


Powyższe zdjęcia znalazłem u kolegi, doskonałego analityka wojskowości i polityki zagranicznej. To tzw. challenge coin, czy też coin wojskowy.


Kiedyś były w zachodniej tradycji wojskowej nagrodą dla wyróżniających się żołnierzy. Tam zwyczaj ich wybijania istniał już w czasach I wojny światowej. Kiedy polska armia weszła do NATO przejęła także zwyczaj tworzenia coinów. Dziś takie coiny bywają symbolem funkcji, wyróżnieniem, pamiątką, którą można wręczać w różnych okolicznościach. Z czasem zwyczaj wybijania coinów przejęły inne służby mundurowe, a także wysocy rangą przedstawiciele administracji państwowej, wyższych uczelni, czy stowarzyszeń.


Coin ze zdjęcia - jak widać - ma kształt pierścienia z 13. złotymi gwiazdkami na obwodzie. Pole pierścienia wypełnia sześć pionowych belek. W centrum dwie skrzyżowane złote kosy, wychodzące poza obwód pierścienia, a na ich skrzyżowaniu rogatywka kościuszkowska. W roku 1776 Kościuszko przypłynął do Ameryki, żeby dołączyć do trwającej już od ponad roku wojny o niepodległość amerykańskiej kolonii od korony brytyjskiej.


To pamiątka wykona na zlecenie ataszatu wojskowego przy ambasadzie Polski w Waszyngtonie. Służy celom wizerunkowym polskiej dyplomacji. Wręczany amerykańskim gościom ma sprawić im przyjemność i przypomnieć o tradycji sojusznictwa Stanów Zjednoczonych i Polski.


Kościuszko wciąż pracuje dla polskiej dyplomacji.


Ale historia tej odznaki jest dużo ciekawsza. Wzór powstał w 1919 r., kiedy grupa amerykańskich pilotów stworzyła eskadrę myśliwską, żeby walczyć po polskiej stronie z bolszewikami.

Amerykańscy piloci, inicjatorzy powstania 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki w Polsce. Po lewej Merian C. Cooper, po prawej Cedric Fauntleroy. Cooper był nie tylko podpułkownikeim pilotem Wojska Polskiego, ale też... wybitnym filmowcem, reżyserem i scenarzystą, producentem 62 filmów, laureatem Oscara w 1952 r. za całokształt twórczości.


Ale konkretnie autorem projektu odznaki eskadry jest Elliot Chess, najmłodszy z amerykańskich ochotników. Połączył symboliczne elementy służby wojskowej Tadeusza Kościuszki w kraju i za granicą. W czasie II wojny światowej na bazie tej odznaki opracowano godło dywizjonu 303 w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie. Obecnie ta odznaka jest używana jako godło lotnicze 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.Coiny polski attachat wojskowy przy ambasadzie w Waszyngtonie wybija już od wielu lat nieco odświeżając wzór. Polecam stronę z największą kolekcją polskich coinów wojskowych: Coin-Wojskowy.pl.

Samemu ataszatowi szefuje zresztą lotnik, gen. dywizji pilot Cezary Wiśniewski, z pierwszej grupy polskich pilotów przeszkolonych na samolotach F-16 w Stanach Zjednoczonych.

7 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie