Szukaj
  • Domingo

Filmy o Kościuszce, jakie były i... jakie będąTo zaskakujące, ale od początku kinematografii powstały w Polsce zaledwie dwa filmy fabularne o Kościuszce, a ostatni miał premierę w... 1937 r.


Wcześniej w 1913 r. nakręcono we Lwowie 65 minutowy film według sztuki Władysława Ludwika Anczyca "Kościuszko pod Racławicami" z 1880 r. Powyższy gif 👆 pochodzi z tego filmu. Reżyserem i odtwórcą głównej roli był bliżej nieznany Orland. Jak pisał Marcin Sendecki w "Pomocniku Historycznym" o Tadeuszu Kościuszce tygodnika "Polityka":

"Zaangażowano osiemdziesięciu "solistów" i aż dwa tysiące statystów, do zdjęć zatrudniono dwóch operatorów z Paryża. Koszt tej ówczesnej superprodukcji miał wynieść ok. 100 tys. koron. Premiera miała miejsce w 1914 r. we Lwowie."


Potem film trafił do kin jeszcze raz, po przeróbkach w 1927 r. Oto fragment filmu Orlanda znaleziony w 2009 r.

Więcej fotosów z filmu Orlanda znajdziecie na stronie Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Kolejne podejście przypadło na koniec II RP. W 1937 r. Józef Lejtes wyreżyserował - co za zaskoczenie ;) - "Kościuszko pod Racławicami" według scenariusza Wacława Gąsiorowskiego i Stanisława Urbanowicza. Naczelnika grał Tadeusz Białoszczyński.

Mnie osobiście w tym filmie najbardziej podoba się Gustaw Buszyński grający rosyjskiego wodza naczelnego wojsk i ministra pełnomocnego Osipa Igelströma. Warto dotrwać do piosenki w poniższym fragmencie ;)

Podobno film został chłodno przyjęty przez władze II RP zmagające się ówcześnie z antyrządowym ruchem chłopskim. W latach 1936-1937 trwały Wielkie Strajki Chłopskie. Wiadomo, że Racławice były symbolem oporu chłopskiego. Jeszcze raz Sendecki, który znalazł cytat reżysera: "W tej dramatycznej sytuacji społecznej koncepcja Urbanowicza i Lejtesa nie zyskała aprobaty cenzury. Po licznych przeróbkach w ostatecznej wersji scenariusza (...) postać [bohatera chłopskiego spod Racławic] Bartosza Głowackiego ograniczono do kilku scen, a i sam Kościuszko został zepchnięty na dalszy plan".

Ponowną premierę urządzono filmowi w 1945 r., ale szybko zszedł z ekranów, bo kolejnej władzy nie spodobały się entuzjastyczne reakcje widowni na bicie Moskala.

O czym ten film był właściwie? Uwaga, spoilery! W kraju narastają nastroje antyrosyjskie. Do przebywającego w Dreźnie Kościuszki przybywają delegaci z kraju, prosząc, by wrócił i stanął na czele powstania.

Wkrótce Kościuszko przybywa do Krakowa i staje na czele insurekcji. Dowodzona przez niego armia odnosi zwycięstwo pod Racławicami. W tle tych historycznych wydarzeń została toczy się akcja opowieści o miłości porucznika Jana Milewskiego do Hanki, którą wuj i opiekun przeznaczył innemu... jego przyjacielowi! 😮

> Hanka 👇 <

A tu możecie obejrzeć cały film:

A teraz skaczemy do 2020 r. Bo jest nadzieja, że po ponad 80. latach powstanie współczesny film o Kościuszce pod roboczym tytułem "Kos". I to produkowany przez Leszka Bodzaka, który stoi za największym polskim sukcesem polskiego kina ostatnich lat, nominowanym do Oscara filmem "Boże Ciało" Jana Komasy według scenariusza Mateusza Pacewicza. A reżyserowany przez Pawła Maślonę m.in. nominowanego do Paszportów "Polityki". Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył już pieniądze na rozwój tego projektu, ale jeszcze nie na produkcję. W optymistycznym wariancie ma szanse pojawić się w kinach w 2022 r.

Wiemy z dobrych źródeł 😉, że będzie to... western kościuszkowski! A klimat nieźle oddaje poniższy zestaw fotosów z filmów "Django" + "Sons of Liberty" + "Jacquou le croquant" <polski tytuł "Męstwo i honor">).


Z innych dobrych źródeł wiemy, że co najmniej dwoje innych producentów rozmyśla nad jeszcze jedną fabułą i serialem o Kościuszce. Jednak to podobno dopiero bardzo wczesne prace koncepcyjne, żeby nie powiedzieć pomysły. Powodzenia!


Na koniec problemy z wyszkoleniem kosynierów...

i finałowa bitwa z przedwojennego dzieła.


34 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie